03.08.2020. 10:29
Demo testiranje opreme za školske djelatnike
Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNET provodi demo testiranje opreme za školske djelatnike u sklopu otvorenog postupka javne nabave ,,Nabava opreme za školske djelatnike - faza 2 u sklopu ... The post Demo testiranje opreme za školske djelatnike appeared first on CARNET .

29.07.2020. 10:45
Nadogradnjom e-Dnevnika za učenike i roditelje uvedeni su novi dizajn te nove funkcionalnosti. Uz novu strukturu i logiku izbornika te novi izgled ikona i ostalih grafičkih elemenata dodane su i ... The post Učenicima i roditeljima dostupan redizajnirani e-Dnevnik s novim funkcionalnostima appeared first on CARNET .

22.07.2020. 09:04
Postovani korisnici, Danas izmedju 06:30 i 07:15 sati, uslijed nepredvidjenih problema u mrezi pruzatelja usluge OiV d.o.o., doslo je do potpunog prekida mrezne povezanosti medjugradske veze od Zagreba prema Zadru. ... The post INFO Prekid mrezne povezanosti – Zadarska zupanija 22.07.2020. od 06:30 do 07:15h appeared first on CARNET .

17.07.2020. 18:04
Postovani, U srijedu, 22.07.2020. izmedju 06:30 i 08:00 sati, uslijed radova na mreznoj infrastrukturi pruzatelja usluga Odasiljaci i veze d.o.o. moze doci do prekida mrezne povezanosti ustanova clanica CARNET-a sa ... The post INFO Najava radova na mreznoj infrastrukturi na podrucju Sibensko-kninske zupanije – 22.07.2020. appeared first on CARNET .

15.07.2020. 12:03
Postovani korisnici, U petak, 17.07.2020.g., u vremenu od 08:30 do 13:00 sati najavljeni su radovi na sustavu za opskrbu elektricnom energijom CARNET cvorista za Brodsko-posavsku zupaniju od strane HEP-a. CARNET ... The post INFO Najava radova (HEP) na sustavu za opskrbu elektricnom energijom CARNET cvorista za Brodsko-posavsku zupaniju appeared first on CARNET .

14.07.2020. 09:54
Poziv na istraživanje tržišta – nadogradnja Edutorija
Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNET planira započeti postupak javne nabave usluge nadogradnje informacijskog sustava repozitorija digitalnih obrazovnih sadržaja – Edutorij u sklopu II. faze programa ,,e-Škole: Cjelovita informatizacija ... The post Poziv na istraživanje tržišta – nadogradnja Edutorija appeared first on CARNET .

Vrijeme je maškara - Učenici izradili maske u Školskoj radionici

Od Bogojavljenja (6. siječnja) do Pepelnice ili Čiste srijede (odnosno najkasnije do blagdana Uskrsa u pojedinim europskim zemljama) traje pokladno razdoblje - zimsko maskiranje u likove koji bi u ritualnim obredima trebali zaštititi nas od svih nedaća i zala te prizvati bolju ljetinu, urod, blagostanje za zajednicu.

U predaji je prisutna ritualna magijska uloga obreda u koji su uključeni pokladni likovi koji se u različitim dijelovima Hrvatske i različito nazivaju - fašnik ili maškare, mačkori, zvončari….Svima im je zajedničko da kreću u pokladni utorak, a završavaju na Pepelnicu kada se ritualno spaljuje lik pusta čime se obredno završava zimsko razdoblje i najavljuje proljeće. Cilj je tim strašnim maskama odagnati zimu, neprijatelja, prema predaji istjerati Turke.

Pokladne običaje treba razlikovati od karnevalskih procesija što ne znači da su Samoborski fašnik i Riječki karneval manje vrijedni. To su suvremene manifestacije koje možemo usporediti sa svjetskim karnevalima, poput Venecijanskoga, onoga u Nici pa sve do slavnoga u Rio de Janeiro kada svi Brazilci žive za veljaču.

U europskoj tradiciji suvremenim karnevalima je zajedničko ismijavanje i ruganje nekim aktualnim osobama i događajima, uglavnom političarima. Maska (krinika, krabulja)  je jedan od glavnih elemenata maskiranja. Maskom se može izazvati zastrašivanje, strahopoštovanje, smijeh, a vjerovalo se da može služiti i višim silama ili zaštićivati od njih.

Učenici prvih razreda naše Škole zajedno sa strukovnim  učiteljem Ivicom Jergovićem i suradnikom u nastavi, Sandrinom Babićem, aktivno su se na  praktičnoj nastavi u Školskoj radionici, uključili u "fašničke aktivnosti" izradom zanimljivih maski od otpadnog materijala. Vještine i znanja u tehnici obrade metala: bušenje, brušenje, piljenje, turpijanje, ljepljenje spajanje, zavarivanje… s malo mladalačke mašte i rezultat je tu – zanimljive maske. U izradi s veseljem sudjelovali su učenici 1. A razreda: Josip Orešković, Mario Perković i Tin Stipetić. Svoj doprinos dali su i učenici 1. C razreda: Nikola Jelečević, David Stanković, Dorijan Vinković i Stefan Vukosavljević. Maske će trajno biti izložene na ulazu u školsku knjižnicu.

Jadranka Gabriša-Perković

Maska_1.jpg (11.45 KB)
maska2.jpg (59.23 KB)
maske_dvije.jpg (88.16 KB)

objavio: MIRELA PETROVIĆ   datum: 20. 2. 2020.

« Kolovoz 2020 »