Vrijeme je maškara - Učenici izradili maske u Školskoj radionici

Od Bogojavljenja (6. siječnja) do Pepelnice ili Čiste srijede (odnosno najkasnije do blagdana Uskrsa u pojedinim europskim zemljama) traje pokladno razdoblje - zimsko maskiranje u likove koji bi u ritualnim obredima trebali zaštititi nas od svih nedaća i zala te prizvati bolju ljetinu, urod, blagostanje za zajednicu.

U predaji je prisutna ritualna magijska uloga obreda u koji su uključeni pokladni likovi koji se u različitim dijelovima Hrvatske i različito nazivaju - fašnik ili maškare, mačkori, zvončari….Svima im je zajedničko da kreću u pokladni utorak, a završavaju na Pepelnicu kada se ritualno spaljuje lik pusta čime se obredno završava zimsko razdoblje i najavljuje proljeće. Cilj je tim strašnim maskama odagnati zimu, neprijatelja, prema predaji istjerati Turke.

Pokladne običaje treba razlikovati od karnevalskih procesija što ne znači da su Samoborski fašnik i Riječki karneval manje vrijedni. To su suvremene manifestacije koje možemo usporediti sa svjetskim karnevalima, poput Venecijanskoga, onoga u Nici pa sve do slavnoga u Rio de Janeiro kada svi Brazilci žive za veljaču.

U europskoj tradiciji suvremenim karnevalima je zajedničko ismijavanje i ruganje nekim aktualnim osobama i događajima, uglavnom političarima. Maska (krinika, krabulja)  je jedan od glavnih elemenata maskiranja. Maskom se može izazvati zastrašivanje, strahopoštovanje, smijeh, a vjerovalo se da može služiti i višim silama ili zaštićivati od njih.

Učenici prvih razreda naše Škole zajedno sa strukovnim  učiteljem Ivicom Jergovićem i suradnikom u nastavi, Sandrinom Babićem, aktivno su se na  praktičnoj nastavi u Školskoj radionici, uključili u "fašničke aktivnosti" izradom zanimljivih maski od otpadnog materijala. Vještine i znanja u tehnici obrade metala: bušenje, brušenje, piljenje, turpijanje, ljepljenje spajanje, zavarivanje… s malo mladalačke mašte i rezultat je tu – zanimljive maske. U izradi s veseljem sudjelovali su učenici 1. A razreda: Josip Orešković, Mario Perković i Tin Stipetić. Svoj doprinos dali su i učenici 1. C razreda: Nikola Jelečević, David Stanković, Dorijan Vinković i Stefan Vukosavljević. Maske će trajno biti izložene na ulazu u školsku knjižnicu.

Jadranka Gabriša-Perković

Maska_1.jpg (11.45 KB)
maska2.jpg (59.23 KB)
maske_dvije.jpg (88.16 KB)

objavio: MIRELA PETROVIĆ   datum: 20. 2. 2020.