Europski školski sprotski dan

OBILJEŽILI SMO EUROPSKI ŠKOLSKI SPORTSKI DAN

Premijerno prikazivanje prezentacije: Sisak –Vatikan, 26. rujna 2019.

U  Europskom tjednu sporta (od 23. rujna  do 30. rujna 2019.) čiji je nositelj aktivnosti Središnji državni ured za sport, obilježava se Europski školski sportski dan pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja. Riječ je o paneuropskoj inicijativi čiji je glavni cilj promocija tjelesne aktivnosti i zdravlja.

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije preporučene standarde tjelesne aktivnosti ostvaruje u prosjeku samo oko 20 % djece i mladih u svijetu. Zbog toga je jako važno poticati građane, a naročito djecu na tjelesnu aktivnost kako bi se očuvalo i poboljšalo zdravlje.

Ova je školska godina započela u "biciklističkom tonu", stoga smo u tom tonu i nastavili i tijekom Europskog tjedna sporta u goste pozvali predsjednika Rekreativne biciklističke skupine "Kraljevi"(2016.) iz Siska, Frana Jerkića. Ovo je najmlađa  biciklistička ekipa u Sisku, a podmladak su Rekreativne biciklističke udruge "Labudovi" iz Siska. Fran nema iza sebe veliki broj godina rekreativnog bicikliranja, ali ima mnogo kilometara prijeđenih biciklom što po Hrvatskoj, što po Europi (Dunavsku rutu završio je sa samo 16 godina).

Učenici 1. A  i 1. C razrednog odjela imali su prigodu prvi čuti predavanje i pogledati prezentaciju o sisačkoj ekipi rekreativnih biciklista, o njihovu bicikliranju od Siska do Vatikana (Italija).

Dvije žene, dvojica odraslih muškaraca, Fran i njegov petnaestogodišnji prijatelj Bruno, ekipa koja se naziva “šestero veličanstvenih“ proveli su dvadeset dana po suncu i kiši, po brdima i ravnicama, kroz gradove i "pustare", od 27. lipnja do 17. srpnja 2019. godine. Ruta je pomno planirana dvije godine, a svi maratoni po Hrvatskoj (Sisak – Vukovar, Sisak – Vodice, Giro de Banovina…) samo su bili trening za ovaj izuzetan biciklistički događaj. Cilj je bila audijencija kod Pape Franje. Uz dobru opremu (25 kg opreme), dobre bicikle i nadasve izuzetnu volju i motiviranost, ekipa je biciklom prošla 1685 km i savladala 2300 metara nadmorske visine. Prva postaja bile su Oštarije, a zatim Rijeka, Monfalcone, Bologna i Vatikan, gdje su stigli 10. srpnja.

Za noćenje i hranu su se snalazili. Fran je spomenuo i dobre ljude koji su im pomagali na putovanju. Tijekom bicikliranja nije bilo većih kvarova. Iz Ancone su se vratili brodom do Zadra, a potom je valjalo preći Velebit, što je za ovu uigranu ekipu, kako je Fran naveo, bio samo malo jači trening s obzirom na visinske razlike koje su morali savladati u Italiji. Sisačka ekipa rekreativnih biciklista dočekala ih je u Topuskom i zajedno s njima biciklirala do Siska.

Osim prirodnih ljepota Hrvatske i Italije, Fran je u predavanju posebnu pozornost posvetio i kulturnim znamenitostima i susretima s ljudima. Pozvao je učenike i nastavnike na što više kretanja i boravka u prirodi na otvorenom naglasivši, da je bitno imati cilj, dobro se pripremiti i organizirati za ostvarenje cilja. Priprema se za nove biciklističke rute koje će ga odvesti ili u Poljsku ili u Dansku. Želimo mu dobro i uspješno pedaliranje.

Autorica: Jadranka Gabriša-Perković

Korektura i lektura: Nikola Tusić

20190927_140312.jpg (45.43 KB)
20190927_144619.jpg (99.87 KB)
20190927_164734.jpg (89.93 KB)
20190927_173218.jpg (121.39 KB)

objavio: Nikola Tusić   datum: 1. 10. 2019.