Stručni posjet Termoelektani - toplani Sisak

5. ožujka 2020. učenici elektro zanimanja (1.B, 2.A i 3.B) i instalateri grijanja i klimatizacije 2. B razreda naše škole bili su u stručnom posjetu Termoelektrani – toplani Sisak. Pod stručnim vodstvom gosp. Buntića i gosp. Mlakara upoznali su se s konstrukcijskim i proizvodnim karakteristikama Termoelektrane - toplane Sisak.

Termoelektrana-toplana Sisak proizvodi električnu i toplinsku energiju, a nalazi se u industrijskoj zoni grada Siska. Dijelovi TE-TO Sisak su:

• Blok A, Blok B, Blok C, Blok D (BE-TO)
  • pomoćna kotlovnica (kotlovi PK1, PK2 i PK3)
  • parni kotao E.

Blokovi A i B (svaki instalirane električne snage 210 MW) su zbog emisija iznad granica dozvoljenih vrijednosti 2018. godine stavljeni van funkcije.

U okviru terenske nastave učenici su se najviše zadržali i upoznali s radom Bloka C. Kogeneracijski kombi blok (KKE)  – Blok C izrađen je 2015. godine, proizvodnih kapaciteta 235 MWel/50 MWt, namijenjen paralelnoj proizvodnji električne i toplinske energije. Učenici su mogli povezati praktične primjere s teorijskim znanjima naučenima u školi.

Postrojenja za isključivu proizvodnju toplinske energije u TE –TO Sisak su: pomoćna kotlovnica koja se sastoji od dva parna kotla kapaciteta 2 x 28 t/h pare i novoizgrađeni parni kotao (blok E) kapaciteta 12,5 t/h pare. Ta postrojenja se koriste za proizvodnju toplinske energije, opskrbu tehnoloških potrošača parom i za proizvodnju toplinske energije kada nema potrebe za proizvodnjom električne energije iz kogeneracijskog kombi bloka C.

Blok D nismo posjetili jer se ne nalazi na tom području.

Nakon obavljene posjete učenici su svoje zadovoljstvo terenskom nastavom iskazali ispunjavanjem ankete putem Google obrasca.

Posebna zahvala nastavnicima i suradnicima u nastavi na sudjelovanju i prijevozu učenika.

Oriana Zgombić, dipl. ing.

Marija Kosić, mag. ing.

objavio: Marija Kosić   datum: 9. 3. 2020.