Povijest

Osnivanje i razvoj Industrijsko-obrtničke škole Sisak neposredno je vezan prostorno i sadržajno uz razvoj metaloprerađivačke industrije u Sisku. Još prije Drugog svjetskog rata istraživanja su pokazala, da je dio Siska poznat kao Sisak Caprag (Sisak predgrađe udaljen 5 km od centra grada) idealno mjesto za razvoj metalurške industrije. Slijedom tih razmišljanja poduzete su aktivnosti i 1939.g. puštena je u pogon Talionica Caprag, prvi industrijski metalurški pogon na tlu Hrvatske. Talionica je nakon rata imala 500 radnika, te naknadno preimenovana je u Željezaru Sisak. Željezara se izgrađivala i zapošljavala sve više radnika (14000 na vrhuncu razvoja). Evidentan je bio nedostatak školovanog kadra, kvalificiranih i visokokvalificiranih radnika, te je poslije Drugog svjetskog rata 1946.g. u Sisku osnovana INDUSTRIJSKA ŠKOLA koja je 1951.g. promijenila ime, u Školu s praktičnom obukom. U jesen 1958.g. Željezara je osnovala i vlastitu Školu učenika u privredi, koja je ubrzo ukinuta, jer se takav način školovanja nije pokazao najboljim. Školovanje kvalificiranih kadrova nastavljeno je u općoj školi učenika u privredi, a praktična obuka izvodila se u samom poduzeću.

1969.g. uvodi se dvogodišnja pripravna faza kao temeljna pretpostavka za sve stručne škole. 1971.g. ukida se Škola učenika u privredi i Škola s praktičnom obukom. U završnoj fazi transformacije srednjoškolskog obrazovanja (škola za zanimanja) učenici imaju nastavu prema zajedničkom programu. Nakon završenog 2.razreda usmjeravaju se prema sklonosti i sposobnosti za jedno od zanimanja. 1977.g. ukida se takav način obrazovanja te se te godine spaja s Kemijsko tehničkom školom.

1980. osniva se CUO "NORBERT VEBER" (Centar usmjerenog obrazovanja "Norbert Veber"). Obrazovni profili: strojarstvo (strojarski tehničar, strojobravar, tokar, glodač, automehaničar, bravar), elektrotehnika (elektroničar, elektrotehničar, stručni elektromehaničar), kemijska struka (kemijski tehničar, kemijsko-tehnološki radnik). Nastava se izvodila u učionicama, školskim radionicama, praktikumima, specijaliziranim učionicama, van Centra u radnim organizacijama. Centar je 1987.g imao 1792 učenika. Zgrada Centra izgrađena je 1969.g.

Ukidanjem CUO "Norbert Veber" 1992.g. osnovane su dvije nove škole: Industrijsko-obrtnička škola i Tehnička škola Sisak. Industrijsko- obrtnička škola pravni je sljedbenik CUO "Norbert Veber", odnosno Industrijske škole iz 1948.g.