Natječaj za najoriginalniju pisanu čestitku

Mobilna telefonska industrija uništila je čar pisanog tiskanog čestitanja stoga Industrijsko-obrtnička škola Sisak objavljuje Natječaj za najoriginalniju pisanu čestitku i ilustraciju!
Samostalno kreirajte i napišite što duhovitiji, zabavniji i otkačeniji tekst; rukom ilustrirajte (grafika, tempera, akvarel,markeri, tehnika grafitnog pisma, kolaž,...) ili se koristite računalom!

Veličina je zadana zbog izložbe i ne smije biti veća ili manja od  kartice tj. A4 formata!
Pravo sudjelovanja imaju učenici IOŠ Sisak.
Uratci, koji se ne vraćaju, moraju biti potpisani i  predani u školskoj knjižnici do 18. prosinca 2009.
Rezultati i nagrade Natječaja bit će objavljeni 23. prosinca 2009.
na školskoj priredbi!

Organizacijski odbor želi vam bistru glavu i mirnu kreativnu ruku!

Božić na čestitkama

Neposredno pred Božić šaljemo desetke čestitki na adrese dragih ljudi i poslovnih partnera. Najstarija tiskana čestitka, koja je ušla u "masovnu" proizvodnju proizvedena je 1843. godine  u Engleskoj. Čestitka tiskana u tisuću primjeraka izazvala je i malu buku oko činjenice da se na njoj vidi kako dijete pije vino iz čaše. Engleski slikar John Calcott Horsley (1808.-1882.) izradio je tu čestitku za svog prijatelja Henry Colea. Cole je želio karticu koja bi bila spremna za slanje jer nije imao vremena za pisanje desetaka čestitki rodbini i znancima.Kartica potječe iz vremena kada tiskanje u boji još nije bilo razvijeno, pa je ručno bojana. Podijeljena je na tri dijela. U centralnom dijelu vidimo obitelj koja pije vino i slavi, a sa strane vidimo prizore milostinje - davanja hrane i odjeće siromašnima. Tekst  je
 "A Merry Christmas and a Happy New Year to You." ili na hrvatskom jeziku "Čestit Božić i sretna Nova godina".
Prvu serijsku čestitku nacrtao je John Calcott Horsley
Cole, inače pisac božićnih knjiga, tiskao je previše čestitki za svoje potrebe, pa je suvišne prodao.
Komercijalno tiskanje i prodavanje čestitki krenulo je tek od 1860-ih godina kada je nova tehnika tiska u boji snizila troškove. Od tada se slanje čestitki proširilo Engleskom, a zatim i  ostatkom svijeta.

objavio: Administrator   datum: 23. 11. 2009.