Klasicizam na šibenski način

Moliereova »Škrtca« na  daskama Kristalne kocke vedrine u Sisku tijekom prosinca 2009. pogledat će učenici IOŠ Sisak. Iza naziva  »Škrtičina« krije se Moliereova komedija koja stoljećima odolijeva »zubu vremena«. Šibensko kazalište i  mlada dramaturginja Marijana Nola pripremili su gotovo nov, samostalan i autorski komad.

Režiju »Škrtičine« potpisuje Zoran Mužić koji kaže:
“Riječ je o pučkoj komediji koja je smještena u Šibenik 19. stoljeća. Priča je zapravo smještena u idealni prostor »Šibenika iz snova«. U njemu žive ljudi, ozbiljni i oni s manama, i svim konotacijama njihovih mana. Glavni lik je patološki škrtac koji svom sinu i kćeri, zbog svoje posesivnosti, zabranjuje udaju, odnosno ženidbu. Mate Arpun ne priznaje svoje godine. Pun je nepovjerenja prema svemu što je novo, a sve ga to skupa pretvara u groteskni lik, komičnu figuru. »Škrtičina« govori i o generacijskom sukobu.”

Molierov "Škrtac" je komedija karaktera i jedna od najstarijih fabula u povijesti književnosti, dok je "Škrtičina" šibenska adaptacija komedije u pet činova, čija je radnja prebačena u Šibenik 19. stoljeća.

Predstava je ostvarena u produkciji Šibenskog kazališta, a režiser je Zoran Mužić.
Ekipa zadužena za realizaciju predstave je u sljedećem sastavu:

Glumci
Ivo Perkušić - Kriste   ,
Danira Gović - Veselka
Jakov Bilić - Valerije
Mate Gulin - Jakov Štrokalica
Frane Perišin - Jere Panjkota
Franka Klarić - Žabeta
Joško Ševo - Mate Arpun
Ana Gruica - Marijana
Jasminka Antić - Đuro Zlošilo
Anđelko Babačić - Gusticio Moltovechio

objavio: Administrator   datum: 23. 11. 2009.