Obilježavanje Međunarodnog dana močvarnih staništa

13. veljače 2009. godine škola je nizom aktivnosti obilježila Međunarodnog dana močvarnih staništa. Stručno predavanje popraćeno prezentacijom je održao gospodin Eduard Bogović, voditelj Službe za promidžbu i turističke aktivnosti Javne ustanove park prirode Lonjsko polje. Nakon toga prikazan je osamnaestominutni dokumentarni film o Lonjskom polju.

13. veljače 2009. godine naša je školska knjižnica bila prepuna učenika i gosti, a povod je bio obilježavanje Međunarodnog dana močvarnih staništa. Zbog tehničkih je razloga datum obilježavanja prolongiran, stvarni datum zabilježen u međunarodnom kalendaru je 02. veljača.

Stručno predavanje popraćeno prezentacijom je održao gospodin Eduard Bogović, voditelj Službe za promidžbu i turističke aktivnosti Javne ustanove park prirode Lonjsko polje. Nakon toga prikazan je osamnaestominutni dokumentarni film o Lonjskom polju .
      Vrhunac događanja toga dana u knjižnici je bilo predstavljanje VODIČA ZA PJEŠAČKE I CIKLOTURISTIČKE STAZE U Parku prirode Lonjsko polje. Ovu lijepo opremljenu knjižicu s mnogo interesantnih podataka i ucrtanih pješačkih i biciklističkih staza je predstavio, gospodin Bogović. Pozvao nas je na biciklijadu Jasenovac –Sisak u svibnju 2009. godine .
Pozivu se pridružio i naš predsjednik Vijeća učenika IOŠ-a, maturant, Matijas Dovranić, koji se biciklizmom bavi, ne samo rekreativno, već i natjecateljski. Matijas je drugi u Hrvatskoj u cestovnom biciklizmu u 2008. godini. Njegovu sobu rese i mnoge druge medalje s biciklističkih natjecanja. Ovaj uzorni učenik i vrhunski sportaš, je uputio poruku nazočnima: Vozite bicikl i budite „fit“ – biciklom protiv pušenja, alkohola, droge!
      „Lovac kistom“,bio je naš drugi gost, gospodin ,Ivica Tomazetić, slikar amater i lovac, veliki ljubitelj prirode. Nekoliko njegovih ulja na platnu s motivima Lonjskog polja uljepšalo je prostor naše knjižnice, a jedna je bijela roda (ulje na platnu) po želji autora završila kao trajna uspomena na zidu knjižnice.
Razred domaćin cijelom događanju bio je 1e IOŠ-a i razrednica , prof. Blaženka Lukačić. Njima je to bila priprema za školsku zadaću, a učenicima Tehničke škole –
(njih petnaestak je slušalo predavanje i pratilo program) ekološkim tehničarima, obvezatna tema iz nastavnog plana i programa ekologije i zaštite prirode.
      U holu škole je postavljena prigodna izložba pod nazivom : Dnevnik radoznalaca – Park prirode Lonjsko polje – Kako čuvati i sačuvati prirodnu i kulturnu baštinu zavičaja. Naziv je to i projekta školske knjižnice koji je započeo još 1994. godine u mjesecu travnju, prije nego li je selo Čigoč proglašeno Europskim selom roda ( u lipnju 1994.). Projekt traje i danas, a nove generacije učenika okupljene u školskoj knjižnici u svoje slobodno vrijeme u Danevnik radoznalaca upisuju nove podatke i događaje vezane uz Lonjsko polje.
     Ekipa zadužena za realizaciju programa sjajno je odradila posao: Josip Jerkovac i Matija Ivanjek iz 1c r. kao Mladi knjižničari i napredni informatičari, Marko Pokas i Tomislav Celčić iz 1e kao dežurni učenici razreda - domaćina i maturant , Marijo Vancaš, kao voditelj programa. Da sve protekne kako treba pobrinula se knjižničarka ,Jadranka Gabriša Perković.
Bo je ovo sjajan način povezivanja ili korelacije sadržaja različitih nastavnih predmeta: od hrvatskoga jezika i književnosti, preko ekologija do samog knjižnično informacijskog područja. Izvrstan način da se učenike nauči kako učiti na svim dostupnim izvorima znanja u školskoj knjižnici.

objavio: Administrator   datum: 15. 2. 2009.