Edukacijska radionica za korisnike I-SGE u Sisačko - moslavačkoj županiji

Predstavnik Industrijsko – obrtničke škole Sisak sudjelovao je 24. veljače na edukativnoj radionici za rad sa softverom namijenjenog energetskoj učinkovitosti i upravljanju imovinom u vlasništvu Sisačko-moslavačke županije.

Informacijski sustav za gospodarenje energijom (ISGE)
ISGE je računalni program kojem se može pristupiti putem interneta i omogućava pohranjivanje i pristup informacijama o potrošnji energije i vode u svim zgradama koje su obuhvaćene sustavom. Mogućnost pristupa ISGE-u putem interneta osigurava jednostavan unos podataka iz bilo koje zgrade u kojem postoji internetski priključak i to ručno od strane administratora ili ovlaštene osobe ili automatski, preuzimanjem podataka s mjerila koja imaju mogućnost daljinskog očitavanja (plinomjeri, vodomjeri, kalorimetri, brojila el. energije, mjerila potrošnje loživog ulja i sl.).

ISGE nam omogućava:
1. Kontinuirano ažuriranje i održavanje baze podataka o pojedinoj zgradi kao što su:
-opći podaci o zgradi (naziv, lokacija, namjena, površina, godina izgradnje, broj etaža,broj osoba u objektu itd.)
-konstrukcijski podaci (na koji je način izgrađena zgrada i u kakvom je generalnom stanju)
-energetski podaci (koji su glavni potrošači energije u zgradi i kolika je potrošnja energije)

2. Kontinuirano unošenje i nadzor nad podacima o potrošnji svih vrsta energenata i vode
ISGE sadrži podatke o:
-Mjesečnoj potrošnji svih energenata i vode preuzete s računa za pojedini energent (na ovaj način omogućeno je financijsko praćenje stvarnog troška za energente)
-Podatke o tjednoj potrošnji energenata koji se očitavaju svakog ponedjeljka i petka u približno isto vrijeme (recimo ponedjeljak na početku radnog vremena cca 8:00h i petak na kraju radnog vremena cca 16:00h), te svakog 01. u mjesecu na ovaj način omogućava se stvarno praćenje potrošnje energije prema očitanjima s brojila. Ujedno se omogućava i kontrola ispostavljenih računa za potrošenu energiju.
-Podatke o dnevnoj potrošnji pomoću sustava za daljinsko očitavanje potrošnje energije u slučaju daljinskog očitavanja potrošnje energije interval očitavanja može se povećati (npr. 2 puta u danu u isto vrijeme).
-Podatke o vanjskoj temperaturi

3. Obradu i analizu prikupljenih podataka-

ISGE omogućava pregledavanje i uspoređivanje općih podataka o objektu i podataka o potrošnji energije te pripremanje i ispisivanje različitih vrsta izvještaja.
Izvješća ISGE-a su:
-Sumarni tablični ispis podataka (općih, konstrukcijskih, energetskih, podataka o troškovima održavanja te energetskih izvješća) za pojedini objekt ili za skupinu objekata kao na primjer
-Ispis podataka za određeni tip objekta (škola, vrtić, sportski objekt) na području grada, županije ili cijele Hrvatske.
-Ispis liste tipa objekata prema različitim kriterijima poput kvadrature, potrošnje energije, specifične potrošnje energije, godine izgradnje i sl.
-Ispis ukupne potrošnje pojedinog energenta (u jedinicama u kojima se kupuje, preračunato u kWh te financijski trošak) za skupinu objekata ili sve objekte u bazi u određenom vremenskom periodu.
Energetska izvješća za pojedini objekt (tablični i grafički prikaz) i to:
-Ukupnu potrošnju svih energenata u jednom objektu izraženu u jedinicama u kojima se energent kupuje (litre, m3...), izraženu u kWh i s financijskim troškom za pojedini energent
-Kumulativni prikaz potrošnje energenta i financijskog troška za određeni period (mjesečni, polugodišnji, godišnji i višegodišnji)
-Kretanje potrošnje pojedinog energenta u određenom vremenskom razdoblju u jedinicama u kojima se energent kupuje, u kWh i financijski trošak.
-Specifična potrošnja (l, m3, kWh,) svih ili pojedinog energenta za objekt izražena po m2, m3, čovjeku... Uz specifičnu potrošnju ispis indikatora (referentnih vrijednosti) za usporedbu.
-Usporedbe pojedinih li skupine objekata (tablično i grafički) i to:
-Uspoređivanje ukupne ili specifične potrošnje energije za dva ili više sličnih objekta u jednom izvješću.
-Uspoređivanje potrošnje energije za isti objekt u različitim vremenskom periodima (mjesec prije ili isti mjesec u prijašnjim godinama)-
Korištenjem ISGE-a i izvještaja koje sustav generira, uvelike se olakšava kontinuiran nadzor nad potrošnjom energije te analiza potrošnje po pojedinom objektu ili skupini objekata, što je osnova sustavnog gospodarenja energijom. Usporedbom pojedinih indikatora dobivenih tijekom analize identificiramo potencijalne projekte poboljšanja energetske efikasnosti, a njihovom realizacijom možemo ostvariti znatne uštede.

Uvođenjem ISGE-a u organizacijsku strukturu jedinica lokalne i regionalne samouprave omogućava se:
-rano otkrivanje nepotrebnog rasipanja energije
-informacijska potpora za donošenje odluka
-pregled i analiza dosadašnjih operativnih podataka
-identificiranje, priprema i izvršavanje projekata poboljšanja energetske efikasnosti
-precizno definiranje pokazatelja potrošnje, efikasnosti i uspješnosti
-potpora budžetiranju.

Izvor: www.energetska-efikasnost.undp.hr

objavio: Administrator   datum: 24. 2. 2009.