Susret s piscima za djecu i mlade

U srijedu 26. svibnja naša je škola sudjelovala u projektu Društva hrvatskih književnika -  Ogranak Sisačko-moslavačke županije pod nazivom Susret pisaca za djecu i mlade u Sisku.

Književni susret održan je zbog epidemioloških mjera u parkiću između škole i SD Brezovica, a domaćini susreta bili su učenici 2.B razreda s profesoricom Marijom Kosić i učenici 2.C razreda s profesoricom Sanjom Tomazinić Krotin. Gosti pisci bili su: Snježana Babić-Višnjić književnica za djecu i mlade, predsjednica  Hrvatskog društva za djecu i mlade-Klub prvih pisaca i Siniša Matasović, predsjednik Društva hrvatskih književnika-Ogranak SMŽ i poznati sisački pjesnik voditelj "Stihovnice Siska", tribine Ogranka Matice hrvatske u Sisku pokrenute potkraj 2010.g.

Za književnicu Babić-Višnjić nema ljepšeg nego pisati za mlade, one koji rastu i razvijaju se za život u boljem svijetu. Do sada je napisala i objavila 6 dječjih romana, dvjestotinjak priča, dvadesetak drama. Po mišljenu književnice ako popustimo liniji manjeg otpora te uvedemo u obrazovni sustav samo zabavna djela koja učenici vole, nećemo ih potaknuti na razvoj nego na površnost. Svi mi koji smo danas odrasli znamo da smo najviše naučili noseći se s onim što nismo htjeli ili nismo odmah razumjeli. Smisao je došao kasnije. Pisci za djecu i mlade su po njezinom mišljenju motivatori koji mogu svojim djelovanjem upaliti iskru u malim čitateljima i tako promijeniti svijet doslovno. Školskoj je knjižnici darovala dvije knjige, dva romana Suze  boga Marsa i Puhni u jedan.  ''Djeca čitaju drukčije od odraslih; stalno traže sadržaje koji im trebaju tijekom odrastanja i oni postaju dijelom njihova životnog iskustva i oblikuju ih", kaže naše gošće.

Sisak se uspješno pretvara da spava (2015.) prva je zbirke poezije Siniše Matasovića, pjesnika i našega drugoga gosta, mogli bismo reći, "starog znanaca", suradnika i partnera u  projektima Školske knjižnice IOŠ-a Tulum s(l)ova i Čitajte i hodajte. Osim što je bio moderator književnog susreta, predstavio je književnicu Snježanu Babić-Višnjić i  osvrnuo se na to koliko i kako danas čitaju mladi, školarci.

Lijep sunčan dan, ugodan ambijent, zainteresiranost svih nazočnih, mnoštvo krasnih životnih poruka  uz preporuku za buduću suradnju.

Književni susret organizirala je Školska knjižnica IOŠ-a, susretu je nazočio i naš ravnatelj Ivan Vrbik.

Jadranka Gabriša-Perković

Knjizevni_susret_2.jpg (79.49 KB)
Knjizevni_susret_1.jpg (92.29 KB)

objavio: Mirela Petrović   datum: 29. 5. 2021.