Izvanučionička nastava Povijesti u Vukovaru

Povodom obilježavanja tridesete obljetnice pada Vukovara i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara za učenike prvih razreda Industrijsko – obrtničke škole organizirana je izvanučionička nastava Povijesti. Učenici su posjetili Vukovar 29. listopada 2021. u pratnji voditeljice izvanučioničke nastave profesorice povijesti Silvije Dolibašić i razrednika Dubravka Jakopanca,  te nastavnika Karla Štengla i Mateja Šćrbaka. Ciljevi nastave su bili upoznavanje učenika s Domovinskim ratom, bitkom za Vukovar, usvajanje novih znanja o obrani Vukovara i učenje otkrivanjem u neposrednoj situaciji.

Za učenike je organiziran sat Povijesti u Memorijalnom centru Domovinskog rata kako bi se upoznali s demokratskim procesima koji su doveli do stvaranja suverene i samostalne Republike Hrvatske, te kako je ona obranjena u ratu. Nakon predavanja učenike je kroz kompleks Memorijalnog centra proveo pukovnik Marin Ivanković pri čemu su pogledali izložbu “Sjećanje na Domovinski rat – Bitka za Vukovar”, prikaz srpskih koncentracijskih logora “Stajićevo” i “Begejci”  te izložbu pješačkog naoružanja korištenog u Domovinskom ratu. Na kraju su učenici obišli eksponate teškog naoružanja na otvorenom. Obilazak memorijalnih lokaliteta nastavljen je na Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata gdje su učenici zapalili svijeće i odali počast svim poginulim braniteljima i civilima. Posljednji lokaliteti u sklopu izvanučioničke nastave bili su Spomen-dom Ovčara i područje masovne grobnice Ovčara. Učenici su se uz stručno vodstvo upoznali s imenima i samim okolnostima pogibije žrtava s Ovčare. Unutar Spomen-doma su razgledali stalni postav koji prikazuje pronađene osobne stvari žrtava masakra na Ovčari.

U Memorijalnom centru Domovinskog rata, koji je smješten u prostorima bivše vojarne 204. brigade HV-a, učenici su s velikom pažnjom slušali predavanje o ratu, a veliki dojam na sve je ostavila rekonstrukcija logora u kojima su bili zatočeni zarobljeni Vukovarci, te fotografije ratnih vojnih invalida kroz izložbu „Dani poslije“. Posebno zanimljivo za učenike bilo je razgledavanje teškog vojnog naoružanja jer su iz blizine mogli proučiti topove, vojne zrakoplove, ratni brod, ali i ući u tenkove i druga oklopna vozila.

Učenici su izrazili veliko zadovoljstvo jer su dobili priliku posjetiti Vukovar, detaljnije se upoznati s uzrocima, tijekom i posljedicama rata, na dostojanstven način obilježiti tridesetu obljetnicu Bitke za Vukovar i odati počast civilnim žrtvama, kao i svim braniteljima koji su sudjelovali u obrani grada.

Nakon uspješno provedene izvanučioničke nastave, učenici su na temelju učenja iz neposredne okoline izradili prezentacije i plakate o Bitci za Vukovar i Herojima Vukovara.

Silvija Dolibašić, prof.

VU21.png (382.53 KB)
VU22.png (411.17 KB)
VU23.png (168.07 KB)

objavio: Mirela Petrović   datum: 17. 11. 2021.