MOJ CAMINO - Put svetog Jakova (Camino de Santiago) - Prigodno predavanje u školskoj knjižnici uoči Božića

"Hodati-hodom častiti-hodočastiti…..koraci u tišini, nema do toga. Tek tada sve čujem i osjetim. Tada jesam", razmišljanja su Tile Kesner, koja je dva puta hodočastila, prehodala Put svetog Jakova, izvornog naziva Camino de Santiago ili Put za Santiago.

Najpopularnije i najteže hodočašće u katedralu svetog Jakova, u kojoj se čuvaju njegove moći, a koja se nalazi u mjestu Santiago de Campostela, započinje u Francuskoj u mjestu St Jean Pied de Port pa se ovaj hodočasnički put popularno zove „Francuski put“. Put je dug oko 770 kilometara i prelazi se pješke između devetnaest i trideset pet dana, ovisno o fizičkoj kondiciji, duhovnoj čvrstoći i odlučnosti samog hodočasnika.

Riječ je o  mreži hodočasničkih ruta i hodočašća koja započinju na različitim mjestima u Europi, a završavaju u Santiagu de Composteli. Camino Frances ili Francuski put najpopularnija je ruta. Početak Camina bilježen je početkom 9. stoljeća, kada je otkrivena grobnica apostola Jakova, koji je putovao po Pirinejskom poluotoku. Vijeće Europe mu je 1987.g. dodijelilo titulu Glavne ulice Europe. UNESCO je 1993.g. proglasio španjolski i francuski dio puta za Santiago svjetskom kulturnom baštinom.

Hodočašće nije vezano samo za kršćanstvo. Hodočašće je fenomen vezan za sve religije i kao takav postoji i prije biblijskih religija. Svako je hodočašće vezano uz neke žrtve i odricanja pa je dobro koje hodočasnik traži upravo nagrada za izvršeni napor ili zahvala za već darovano dobro. Radi se o najvećem životnom putovanju koje donosi brojne izazove i teškoće, ali i ono najvažnije – ljepotu života, radost i inspiraciju

Na kraju ovog putovanja možete dobiti i certifikat o uspješnosti kojeg izdaje katedrala u Santiagu, s kojim potvrđujete svoj hodočasnički put. Status hodočasnika dokazujete s tzv. hodočasničkom putovnicom, ‘Credential’, u kojoj dok hodate skupljate pečate.

Compostella – službeni certifikat koji izdaje katedrala u Santiagu na latinskom koji potvrđuje da ste hodočastili do Santiaga. Od ožujka 2014. izdaju i “Potvrdu o udaljenosti” koju ste prošli.

Razred domaćin na satu Vjeronauka 21. prosinca bio je 3.C  razred. Jedan je školski sat bio prekratak da bi se čuloi i okom pratilo na fotografijama svo bogatstvo i ljepotu doživljaja hodanja, molitve, susreta s ljudima, krajolicima…

Tila Kesner, hodočasnica, iskusna planinarka, kajakaški sudac na mirnim vodama, ljubiteljica country line dancea, dva je puta prošla Put svetog Jakova (2. u  ljeto 2021.g.).

Istaknula je da Camino nije stvar fizičke spremnosti već je hrana za dušu. Camino je borba sa samim sobom i svojim unutarnjim nemirima. Borba sa svojim velikim JA. To je put kao nijedan drugi. Jedinstven je i poseban.

Tjedni hodanja po suncu, kiši, uzbrdo, nizbrdo, uz žuljeve, bolne noge, spavanje u hostelima, i tako dan za danom. Radi se o najvećem životnom putovanju koje donosi brojne izazove i teškoće, ali i ono najvažnije ljepotu života, radost i inspiraciju.

Predavanje Moj Camino održano je u školskoj knjižnici uz asistenciju školske knjižničarke, a kratko tijekom predavanja priključio  se i ravnatelj Ivan Vrbik.

Jadranka Gabriša-Perković

1.jpg (250.88 KB)
28.jpg (748.49 KB)
209.jpg (701.06 KB)
20211221_121000.jpg (588.73 KB)
20211221_122116.jpg (641.16 KB)
20211221_122208.jpg (624.17 KB)

objavio: Mirela Petrović   datum: 3. 1. 2022.