SOELA 2022

Uspješan nastup na 9. utrci solarnih automobila SOELA 2022 kruna je dvogodišnjeg rada naše male ekipe entuzijasta na razvoju i izradi solarnog električnog automobila. Vođenje tima ove godine preuzeli su nastavnici iz automehatroničarske radionice s učenicima 2.A i 2.B razreda (Samson, Mario,
Anto, Leon, Josip) , uključujući prema potrebi sve naše radionice, učenike i nastavnike. Osobito smo ponosni na srčanost i spretnost ovogodišnjeg vozača Filipa.

Sudionici ovogodišnje utrke natjecali su se u dvije kategorije: zadanom i slobodnom stilu. Nastupilo je 21 vozilo - Tehničke škole Sisak, Elektroindustrijske i obrtničke škole Rijeka, Tehničke i ekonomske škole Nova Gradiška, Srednje škole Slunj, Obrtničke i tehničke škole Dubrovnik, Srednje škole Novska, Elektrotehničke i prometne škole Osijek, Industrijsko-obrtničke škole Slavonski Brod, Tehnička škola Slavonski Brod, Industrijsko-obrtničke škole Sisak, Srednje strukovne škole Posušje (BiH), Srednje strukovne škole kralja Zvonimira Knin, Tehničke škole Karlovac, Strukovne škole Đurđevac, Elektrotehničke škole Split, Strukovne škole Gospić te Fakulteta elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija Osijek.
U sklopu prijave za natjecanje na utrci SOELA svaka natjecateljska ekipa mora napraviti solarni automobil od istih zadanih tehničkih komponenti. Cilj je SOELE potaknuti razvoj novih inovativnih izvannastavnih aktivnosti kojima se potiče primjena obnovljivih izvora energije za napajanje vozila i primjena novih metoda obrazovanja učenika.

Kako su ocijenili članovi stručne komisije, ostvaren je zapažen tehnološki napredak u izradi solarnih automobila te u njihovom dizajnu. Na završnoj svečanosti uručena su priznanja svim sudionicima utrke.
Ohrabreni nastupom, obogaćeni novim iskustvom, nastavljamo rad i veselimo se novoj utrci.
Pridružite nam se. Dogodine pobjednici!  smiley

Izložba električnih, hibridnih i solarnih vozila

Izložba električnih, hibridnih i solarnih vozila održana je u petak 10. lipnja 2022. u Ulici S. i A. Radića.
Ove godine izlagli su Gašparić Grupa (2 električna automobila Hyundai: IONIQ5 – europski električni automobil godine), GM-MIG d.o.o. (AIXAM e-City), RENAULT Hrvatska (3 automobila: električni Renault Megan te hibridi Twingo i Captura), Autokuća Cindrić (Dacia, Spring Electric, Zoe, Twingo), Hyundai Hrvatska (2 vozila), Ford Lacković (1 hibridno vozilo), Opel Rudman (Mokka-e), TM Vozila Peugeot (2 automobila), Avant-Car Zagreb (svjetski poznati električni automobile Tesla 3 i Tesla Y), DOK-ING d.o.o, (po prvi put će predstaviti vozilo na vodik) i Tehnička škola Sisak (E-Golf).

Učenici 2.B razreda s nastavnicom autoelektrike posjetili su izložbu. Uživo su vidjeli različite izvedbe solarnih, hibridnih i električnih vozila, te povezali teorijska znanja i praktične primjere.

objavio: Marija Kosić   datum: 30. 6. 2022.