Nastava povijesti u Državnom arhivu u Sisku

U srijedu, 3. lipnja učenici 1b razreda nazočili su zanimljivoj nastavi povijesti u Državnom arhivu u Sisku. Kratko predavanje održala je ravnateljica, gospođa Nelica Kušanić. Učenici su pogledali i povijesni film, crno bijeli iz 1928. godine:Skupština Seljačke demokratske koalicije 1928. godine u Galdovu kod Siska.

Sa ciljem unapređivanja i osuvremenjivanja nastave, a u suradnji sa školskom knjižnicom, učenici naše škole često nastavu imaju izvan prostora škole, ovisno o temi i sadržaju rada. U srijedu, 3. lipnja 2009. godine prof. povijesti, Silvija Dolibašić i knjižničarka Jadranka Gabriša Perković, povele su učenike, 1 b r . na nastavu povijesti u  Državni arhiv u Sisku.
      Nova suvremena zgrada Državnog arhiva u Sisku, bila je krasna učionica . Zanimljivo kratko predavanje o osnovnim obvezama i djelatnostima ove značajne ustanove, održala je ravnateljica, gospođa Nelica Kušanić. Djelatnosti: prikupljanja, zaštite, stručne obrade te davanja na korištenje arhivske građe, osnovne su djelatnosti arhiva.   Državni arhiv u Sisku, jedan je od osamnaest arhivskih ustanova u Republici Hrvatskoj sa regionalnom nadležnošću. Svrha postojanja je zaštita pisane spomeničke baštine, nastale na sisačkom arhivskom području, a konačni cilj, stručnom obradom pripremiti arhivsko gradivo za korištenje, odnosno, neizmjerno bogatstvo arhivskog gradiva kao zbirke podataka o ljudskim iskustvima, učiniti dostupnima znanosti i javnosti.
      Učenici su imali jedinstvenu priliku pogledati film (crno bijeli): Skupština Seljačke demokratske koalicije 1928. godine u Galdovu kod Siska. Pogledali smo i jedan vrlo vrijedan povijesni izvor iz 17. stoljeća – povelju (pergament).
      Posjet Državno arhivu u Sisku „savršeno“ nam se nadovezao na nastavu hrvatskoga jezika i književnosti: Dobro došli u Njarnjas Grad, jer smo sada na licu mjesna mogli vidjeti gdje i kako je dr. sc. Slavica Stojan provodila sate prekapajući po zapisima starih kancelarija i sl. kako bi pronašla stvarne likove Držićevih djela (Bokčila, Vlahu...).
      Suradnja Državnog arhiva u Sisku i naše školske knjižnice traje preko deset godine. Slijedeće školske godine ta suradnja pretvorit će se u pravi partnerski odnos.
       Ovom prilikom zahvaljujemo se ravnateljici Državnog arhiva u Sisku, gospođi Nelici Kušanić na svoj dosadašnjoj suradnji (film koji smo snimili u školskoj knjižnici: Sisak moj grad, ne bi bio tako dobar bez suradnje s Državnim arhivom u Sisku) i želimo suradnju nastaviti, proširiti i pospješiti.

Izvor: prof. Jadranka Gabriša - Perković

objavio: Administrator   datum: 9. 6. 2009.