Obilježili smo Hrvatski olimpijski dan

Streličarstvo - sport za skladno tijelo i duh

Već godinama u našoj školi obilježavamo 10. rujna Hrvatski olimpijski dan.  U Hrvatskoj se taj dan obilježava od 2006. godine s ciljem razvijanja svijesti o ulozi sporta u društvu, masovnijeg uključivanja građana u sportske aktivnosti, podizanja svijesti o važnosti redovitog bavljenja tjelesnim aktivnostima i edukacije mladih o olimpijskom pokretu i njegovom značaju.

Tim je povodom profesor Tjelesne i zdravstvene kulture Stjepan Kovačić  pozvao u goste Streličarski klub Sisak.

Streličarstvo se prvi puta pojavljuje na drugim Olimpijskim igrama 1900. godine u Parizu. Bilo je sastavni dio natjecateljskog programa  na OI 1904., 1908. god. i 1920. god, a onda je skinuto s programa zbog nejedinstvenih pravila. U Hrvatskoj je prvi streličarski klub osnovan u Zagrebu 1955. godine pod imenom “1. SK Zagreb”(Prvi streličarski klub Zagreb).

Temelji moderne streličarske organizacije postavljeni su 1931. godine osnivanjem Međunarodne streličarske federacije (FITA). Utvrđena su nova jedinstvena pravila i discipline koje se 'gađaju' u cijelom svijetu, a rezultate je moguće uspoređivati i voditi svjetske rekorde. To je bio jedan od uvjeta da se streličarstvo vrati u program Olimpijskih igara.

Ovim se sportom rekreativno ili natjecateljski mogu baviti svi. Streličarstvo je sport preciznosti u kojemu je cilj pogoditi metu strijelom. Najčešće discipline su luk i strijela te samostrel. Streličarstvo je dio streljačkih sportova iako se pod streljaštvom u užem smislu podrazumijevaju discipline kao što su pištolj i puška.

Taj sport zahtijeva smirenost i koncentraciju, omogućava boravak i kretanje u prirodi, a u zimskom razdoblju u sportskoj dvorani što omogućuje odvijanje aktivnosti tijekom cijele godine. Streličarstvo pruža ravnopravnu aktivnost invalidnim osobama.

Sve smo to naučili od naših gostiju iz Streličarskog kluba Sisak, predsjednika Jose Belovarca, tajnika i trenera kluba Zdenka Videca, te člana Predsjedništva kluba Jadranka Rukavine. Streličarski klub Sisak  osnovan je  2007.g. sa sjedištem u Savskoj ulici 66/d. Nakon što su marljivi članovi Kluba uredili teren  prvi treninzi započeli su 2009.g.

Iako se održavaju i ekipna natjecanja, streličarstvo je ipak individualni sport. To znači da svaki pojedinac trenira za sebe, a njegov dobar uspjeh i rezultat bit će značajan doprinos uspjehu kluba, saveza i države.

Najhrabriji učenici 2.A razreda okušali su se u gađanju lukom i strijelom. Rado su poslušali upute  mladih snaga Kluba: Une Vasilik i Athee  Lilith Prodanović Haines koje su vješto demonstrirale gađanje  lukom i strijelom. Demonstraciji i druženju priključila se i mama Dragana Prodanović, seniorka.

Primarna djelatnost Streličarskog kluba Sisak je organiziranje treninga iz streličarstva, pripreme za natjecanja i promocija streličarskog sporta. Klub organizira i škole streličarstva. Broji 32 člana, a novi su članovi uvijek dobrodošli.

Svidjela nam se poruka članova kako je streličarstvo je sport koji "popravlja" tijelo.

Susret učenika i članova Kluba uz demonstraciju gađanja lukom i strijelom organizirali smo u petak 9. rujna 2022.g.

Jadranka Gabriša-Perković

strelicari2.jpg (51.21 KB)
strelicari4.jpg (54.88 KB)
strelicari5.jpg (57.13 KB)
strelicari.jpg (53.90 KB)

objavio: Mirela Petrović   datum: 14. 9. 2022.