MLIJEČNA STAZA 2022.

Biciklirali smo za mentalno zdravlje djece i mladih u školama
4. školska biciklijada

UNICEF je pokrenuo kampanju za podršku mentalnom zdravlju djece i mladih u
sklopu koje će se održati i humanitarna utrka Mliječna staza 2022. Utrka Mliječna
staza 2022. odvijala se na tisućama staza diljem Hrvatske tijekom 10 dana, od 9. do
18. rujna. Uz pomoć mobilne aplikacije i na događanjima uživo djeca, mladi, obitelji,
trkači, udruge, klubovi i svi ostali hodanjem, trčanjem, vožnjom na biciklu, rolanjem ili u kolicima te svojim porukama podrške i donacijama podizali su svijest o važnosti
mentalnog zdravlja djece i mladih te podržali poboljšanje brige za mentalno zdravlje
djece i mladih u Hrvatskoj.

Od 2018.g. zajedno s Osnovnom školom "Braća Bobetko" Sisak naša škola aktivno sudjeluje u Europskom tjednu mobilnosti. Dvije susjedne škole, točnije nastavnici Tjelesne i zdravstvene kulture, Emir Trklja (osnovna škola) i Stjepan Kovačić (IOŠ) uz pomoć nastavnice Marije Kosić (IOŠ) i još nekoliko nastavnika i učenika ove su godine organizirali 4. školsku biciklijadu pod nazivom Bicikl vozi, svome zdravlju i okolišu pomozi.
Biciklijada je bila naš način sudjelovanja na utrci Mliječna staza 2022.
Okupili smo se ispred Škole u 13 sati odjeveni u lijepe zelene majice s natpisom
Mliječna staza 2022.
Biciklijada je okupila četrdesetak sudionika koji su uz puno dobre volje i dobre
kondicije biciklirali uz pratnju policije do odredišta u Šašnoj Gredi Sportskog
Aerodroma Sisak. Dočekali su nas članovi Aerokluba Sisak uz zakusku. Suradnja s Aeroklubom Sisak traje već nekoliko godina. Obradovali smo se što je Aeroklub
Sisak dobio toliko željeni hangar u lipnju ove godine i što je Grad Sisak prepoznao potrebu i hvalevrijedne aktivnosti Aerokluba Sisak. Uz stručno vodstvo članova Kluba u razgledavanju letjelica Zdravka Novosela, Zlatka Vrbanca, Ljiljane Škrinjarić i predsjednika Kluba Emira Fetibegovića sudionici Biciklijade postavljali su pitanja i sjedilii u nekoj od letjelica. U hangaru se tog trenutka nalazilo nekoliko letjelica: školski ultralaki avion, 2 motorna zmaja i ultralake letjelice. Znatiželji i pitanjima učenika nikad kraja. Na Biciklijadi su sudjelovala i dva člana Oldtimer kluba Sisak (Tomos sekcija) Marijan Grgić i Željko Žarković. Pozivu na sudjelovanje odazvala se i nastavnica u Srednjoj školi Glina i planinarka HPD-a Sisak Suzana Stanković.
Na početku bicikliranja naši učenici Mario i Mateo ''udarili su dobar tempo'' te se
vozilo dosta žustro te smo brzo stigli na odredište. Na povratku se vozilo sporije uz opomenu mladog policajca i predsjednika Rekreativne biciklističke udruge Kraljevi Sisak Frana Jerkića da ovo nije utrka već školska biciklijada.
Padova s bicikla i kvarova nije bilo, tek jedan malo umorniji sudionik.
U pratnji Biciklijade bilo je i naše školsko vozilo kojim je vješto upravljao Krešo
Vukelić, a srećom nije bilo većih intervencija. Sve je svojim fotoaparatom
ovjekovječio profesionalni fotograf u mirovini Željko Rakarić.

Jadranka Gabriša Perković

objavio: Mirela Petrović   datum: 30. 9. 2022.