Svjetski dan mentalnog zdravlja

Svjetska federacija za mentalno zdravlje (WFMH) u suradnji sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom (SZO) od 1992. godine 10. listopada obilježava Svjetski dan mentalnog zdravlja.

Svjetska zdravstvena organizacija definira mentalno zdravlje kao „stanje dobrobiti u kojem pojedinac ostvaruje svoje potencijale, može se nositi s normalnim životnim stresovima, može raditi produktivno i plodno te je sposoban(na) pridonositi svojoj zajednici“ (prema World Health Organisation, 2004.).

Procjenjuje se da u svijetu od mentalnih poremećaja pati oko 450 milijuna ljudi, a u Hrvatskoj su na drugom mjestu po broju dana bolničkog liječenja.

Mentalno zdravlje nije samo stvar pojedince, ono je važno za dobrobit zajednice. Da bismo zadovoljili sve društvene zadaće, moramo biti okruženi mentalno zdravim ljudima.

Istraživanja potvrđuju da ulaganje u roditeljstvo i promoviranje mentalnog zdravlja u školama pozitivno utječu na mentalno zdravlje djece i mladih, a nastavlja se i u odrasloj dobi.

Nastavni zavod za javno zdravstvo ''dr. Andrija Štampar'' povodom Svjetskog dana mentalnog zdravlja organizira 10. listopada telefonsko savjetovanje(od 14 do 19 sati) i tribinu za roditelje Samopouzdani – sretniji i uspješniji? na svom YT kanalu u 18 sati uz obveznu prijavu.

Na YT kanalu NZJZ ''dr. Andrija Štampar'' od 7. listopada dostupno je predavanje Imam problem, ali nisam sam(a)!

Sve detalje o aktivnostima možete pogledati u prilogu.

Svjetski_dan_mentalnog_zdravlja_A4.jpg (1.53 MB)

objavio: Mirela Petrović   datum: 9. 10. 2022.