MEDIJSKA KULTURA U NASTAVI – FILM U NASTAVNOM PROCESU

U organizaciji Stručnog vijeća voditelja izvannastavnih aktivnosti, a na poziv voditeljice Vijeća, prof. Tanje Vadla, prisustvovala sam zanimljivom i korisnom seminaru iz medijske kulture u srednjoj školi Viktorovac Sisak. Gosti predavači bili su: Goran Dević, dobitnik niza nagrada na festivalima u zemlji i inozemstvu, autor filma „UVOZNE VRANE“ i Branko Vilus, snimatelj, montažer, novinar i redatelj.

MEDIJSKA KULTURA U NASTAVI
Obljetnica prvijenca, dokumentarno igranog filma: SISAK MOJ GRAD

Na seminaru koji je organiziran za voditelje izvannastavnih aktivnosti ,a održan je u srijedu, 3. lipnja 2009. godine u Srednjoj školi Viktorovac, u prvome dijelu govorio je Goran Dević, rođeni Siščanin. Goran Dević je završio filmsku režiju na Akademiji dramskih umjetnosti u Zagrebu, Pravni fakultet, i arheologiju na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. U svojoj filmografiji ima tri dokumentarna filma: „Uvozne vrane“, „Nemam ti što reć“ lijepo“,i „Tri“, kratki igrani film „Sve će biti u redu“ i dugometražni „Crnci“. Dobitnik je niza nagrada na festivalima u zemlji i inozemstvu. U zanimljivom predavanju , sudionici seminara su mogli su dobiti uvodne informacije o tome: što je to film, vrste filma, kadar, tehnike snimanja i sl...
 U drugom dijelu seminara, gospodin Branko Vilus iz Zagreba, koji je završio Školu primijenjenih umjetnosti i Pedagošku akademiju u Zagrebu, upoznao nas je s video kamerom, načinima snimanja, kutovima snimanja i sl.. Na nizu praktičnih primjera saznali smo: kako postići željeni efekt snimanja (čista, mutna slika, snimanje u krupnom planu, srednji plan i sl..), prepoznali smo greške koje smo do sada činili u svojim amaterskim pokušajima snimanja. Iskustvo i znanje koje nam je u kratko vrijeme od 1,50 sati pokušao prenijeti gospodin Vilus , kao snimatelj, montažer ili novinar koji je sudjelovao u izradi preko 250 reportaža za „Dobro jutro, Hrvatska“ na HTV-u. I još čitav niz emisija, reportaža, bilo je vrlo korisno.
   Nama je seminar bio zanimljiv, kao i sve što je vezano uz amaterski film, jer podsjetimo se naša je školska knjižnica 2005. godine, točno prije četiri godine, potpisala autorstvo prvog dokumentarno igranog filma o povijesti grada Siska, pod nazivom „Sisak moj grad“. Bio je to naš prvijenac, uradak učenika naše škole. Film se danas koristi u nastavi kao didaktički materijal, a doživio je nekoliko prikazivanja i izvan grada Siska. Film je ponos naše školske knjižnice.
Kratko vrijeme poslije našega filma, Gradski muzej Sisak snimio je svoje „Fragmente“.
Imamo još mnogo dobrih „filmskih“ ideja, ali nedostaje smo jedno: KAMERA.

Izvor: prof. Jadranka Gabriša - Perković

objavio: Administrator   datum: 9. 6. 2009.