Dan glagoljice 1483. - 2023.

Učenici IOŠ Sisak u suradnji s NKČ Vlado Gotovac  Sisak obilježavaju 540 g. od izdanja prve hrvatske tiskane knjige glagoljicom : Misala po zakonu rimskog dvora. Pouzdano se zna da je Prvotisak ugledao svjetlo dana 22.2.1483. pa je Hrvatski sabor donio odluku da se 22. 2. svake godine obilježava kao Dan glagoljice.

Tim povodom učenici su transliterirali poznate hrvatske stihove u glagoljicu, izradili mapu  glagoljaških spomenika  pismenosti, prema priči u stripu oblikovali komunikacijske tekstove razne namjene, izradili i postavili plakate u školi. Na praktičnoj nastavi, uz mentorstvo nastavnika S. Bašića, cnc- eperateri uporabom cnc glodalice izradili su aluminijske pločice s glagoljičnim slovima, a na predmetu Nove tehnologije u računalnom programu autoCAD konstruirali su hrvatski pleter kao ukras na plakatu. Više o Misalu kao knjizi i pojmu, sačuvanim primjercima i usporedbi s ostalim tiskanim izdanjima u Europi te učeničkim radovima i glagoljici saznat ćete skeniranjem QR codova.

Mentorice učenicima 1.b, 1.c i 1.d, sudionicima  u  školskom projektu, bile su O. Zgombić prof. mentorica, S. Adamović prof. mentorica i S. Tomazinić Krotin, prof. savjetnica.

Sanja Tomazinić Krotin

objavio: Mirela Petrović   datum: 22. 2. 2023.