Dan europskih autora

Na inicijativu Europske komisije ove godine,  27. ožujka,  prvi se put obilježio Dan europskih autora.

U svim zemljama članicama Europske unije toga dana odvijale su se akcije kojima je cilj primicati europske autore, ali i čitanje općenito.

U školama i  kulturnim institucijama čitali su se europski autori, a u Bugarskoj je organizirana konferencija o promoviranju čitanja.

Hrvatsko društvo pisaca, kao član European Writers' Councila, sudjelovalo je u obilježavanju Dana europskih autora. Član Društva, Igor Rajki, u sklopu turneje europskih autora, predstavio je svoja djela u Školi za modu i dizajn u Zagrebu.

Industrijsko-obrtnička škola Sisak u suradnji s NKČ Vlado Gotovac Sisak organizirala je susret usmjeren na promociju čitanja.  Učenici 1. a razreda u pratnji nastavnice Hrvatskog jezika Mirele Petrović i knjižničarke Ane Baiutti posjetili su NKČ V. Gotovac Ogranak Caprag.

Nakon uvoda knjižničarke Snježane Pokorny  o fondu češke književnosti u knjižnici, te razgledanja izložbe o vezama Češke i Hrvatske koju je pripremila za ovu prigodu,  učenici su slušali tekstove čeških autora.

Čitali su se češki autori u izvorniku i prijevodu na hrvatski jezik.  Izvorna govornica češkog jezika Silvana Taletović približila je učenicima poznatog i proslavljenog autora Michala Viewega.  Potom je knjižničarka Karmela Juvan čitala hrvatski prijevod (Sjajne zeznute godine) ovog autora.

Tom su prigodom učenici upoznali autore poput Milana Kundere, Tomáša Zmeškala, Patrika Hartla, Jaroslava Hašeka, Ladislava Fuksa i drugih. Silvana Taletović približila je svoj materinski jezik uspoređujući ga s hrvatskim jezikom te pokazala okupljenima knjige na češkom iz vlastite kolekcije.

Mirela Petrović

objavio: Mirela Petrović   datum: 27. 3. 2023.