Od Gaja do digitalnog raja

Učenici IOŠ Sisak, tijekom ožujka 2023., obilježili su Dane i Mjesec hrvatskoga jezika Školskim projektom  zanimljiva naslova Od Gaja do digitalnog raja.

Ljudevit Gaj, hrvatski je jezikoslovac, pjesnik i političar te jedan od pokretača preporodnog doba. U hrvatskoj kulturi ostao je zabilježen kao autor pojednostavljenog pravopisa Kratka osnova horvatsko-slavenskog pravopisanja, urednik Narodnih novina i priloga Danica te autor znamenitih  stihova Još Hrvatska ni propala.

U školi je postavljena izložba o Gajevim kulturnim aktivnostima s naglaskom na reformi grafema. Grafemi su predstavljeni i metalnom skulpturom Gajica koju su na Praktičnoj nastavi  izradili učenici 1.a i 1.c.  Učenici 2.r na satu Hrvatskoga jezika proučili su Gajeve  slovopisne prijedloge i pregledali pretisak Kratke osnove ... iz 1983. te snimili videouratke s jezičnim vježbama glasova afrikata ( ć, č, đ, dž) za koje je Gaj uveo grafeme.  Fotografije na izložbi i videouradak koji prati Projekt, uljepšao je učenik 3.d koji je izradio hrvatski pleter na satu Novih tehnologija.

Zanimljivosti iz Gajeva životopisa te vrijedne učenike sudionike i kreativne mentore koji su doprinijeli uspješnosti Projekta  upoznajte u kratkom videozapisu.

Sanja Tomazinić Krotin

gajica_3.jpg (272.23 KB)
HNP_2.jpg (664.05 KB)

objavio: Mirela Petrović   datum: 30. 3. 2023.