Svjetski dan voda

"KUPA, RIJEKA MOGA ŽIVOTA"

Prigodna izložba uz Svjetski dan voda 22.ožujka 2022.

Na konferenciji UN-a u Rio de Janeiru u prosincu 1993. godine odlučeno je da će se svake godine na ovaj datum ,22. ožujka, diljem svijeta obilježavati Dan voda. Obilježavanjem se slavi voda i podiže svijest o dvije milijarde ljudi koji trenutno žive bez pristupa sigurnoj vodi. Opća skupština UN-a proglasila je Svjetski dan voda kako bi upozorila na neprocjenjivu vrijednost vode, ali i njezinu sve veću ugroženost. Tema ove godine je Podzemne vode,  a slogan „Učinimo nevidljivo vidljivim“. Gotovo sve tekuće slatke vode svijeta su podzemne vode i osnova su opskrbe vodom za piće, za sustav odvodnje, poljoprivredu, industriju i ekosustave.

“Sve je iz vode postalo! Sve nam voda održava” napisao je Goethe u svom “Faustu”. Puno prije njega stari Egipćani i Babilonci vjerovali su da je svijet stvoren od vode. ​​"Ako je zemlja majka, rijeke su joj žile." - Amit Kalantri

Zašto je riječna voda važna?

Riječna voda je važan resurs površinske vode za kućanstva, poljoprivreda (npr. navodnjavanje, stočarstvo) i industriju (npr. prerada vode i proizvodnja energije). Štoviše, rijeke također pružaju mnoge usluge ekosustava (npr. turizam).

Kupa je najdulja rijeka (294 km) čiji se i izvor i ušće nalaze u Hrvatskoj. Izvire u Gorskom kotaru u Nacionalnom parku Risnjak, a ulijeva se u rijeku Savu u blizini Siska. Izvor Kupe zaštićeni je spomenik prirode(1963.), a njezina  dolina naziva  se "čudesnom dolinom leptira”.

U svom gornjem toku Kupa je divlja planinska rijeka. Nizvodno od Ozlja, Kupa teče kroz ravno Pokuplje, a nizvodno od Petrinje ulazi u Posavsku ravnicu te kod Siska utječe u Savu na 97 m nadmorske visine.

Neraskidiva je veza Kupe i mnogih  koji su svoje djetinjstvo, mladost, zrelu dob proveli uz Kupu. Zaljubljenici u Kupu znaju reći kako  njihovim venama teče Kupa, da je ona rijeka njihovih života. Zdravko Turkulin, profesionalni fotograf , rođeni Zagrepčanin (1945.) ljubav za Kupu trajno je pretočio u fotografije. Na  fotografijama Kupa teče nebrojenim slikama na kojima je ovjekovječio njene obale, pospane čamce u vezu, smiraje dana, strpljive ribiče, zlaćane zalaske sunca na školjevima. Zaronio je i kao pravi profesionalac, otkrio nam tajni život Kupe ispod površine vode, ribe, puževe, lopoče, korijenje, riječne zmijice. Uveo nas u čaroban i pomalo mističan svijet. Fotografijom se počeo baviti 1969.g. kada se kao fotograf zaposlio na Televiziji Zagreb. Po odlasku s televizije, radio je kao urednik fotografije  u časopisima (Poslovnom vjesniku, Lovcu…). Sudjelovao je u izradi više slikarsko-kiparskih monografija, većem broju edukativnih knjižica, kalendara, letaka, prospekata .Od 2016. godine surađuje s internetskim portalom PS-Portal i ZG-KULT. Fotografije je izlagao na više od 20 online izložbi.

Izložbu pod nazivom "Kupa, rijeka moga života" organizirale su i postavile uz suglasnost obitelji Turkulin, školske knjižničarke Industrijsko-obrtničke i  Tehničke škole Sisak, Jadranka Gabriša-Perković i Martina Janko uz sudjelovanje učenika 2.F razreda Tehničke škole Sisak i profesorice Ivane Salaj.

Nažalost autor fotografija, Zdravko Turkulin, iznenada je 14. siječnja 2022.g. preminuo u Sisku.

Jadranka Gabriša-Perković

Kupa_rijeka.fotke_webb.docx (7.98 MB)

objavio: Mirela Petrović   datum: 24. 3. 2022.